دریافت خبرنامه و ویژه نامه

مصرف بهینه آب

مصرف بهینه آب

 با توجه به محدودیت منابع آب، در کشوری نظیر ایران برای زندگی سالم و فائق آمدن بر خشک‌سالی و بحران آب، چاره‌ای جزء سازگاری باکم آبی نیست که باید مدیریت شود و با توجه به آمار جمعیتی سرانه‌ی آب کاهش خواهد یافت که این خود زنگ خطری را به صدا درمی‌آورد؛ و باید با اصلاح الگو و بهینه‌سازی مصرف در جهت کاهش آن باید گام برداشت.

 (وجعلنا من الماء کل شی حی) و از آب هر چیزی را زنده کردیم.

مدیریت منابع انسانی سبز

مدیریت منابع انسانی سبز

امروزه افزایش توسعه‌ی جوامع، سبب استفاده‌ی بی‌رویه منابع طبیعی، تخریب محیط‌زیست، ایجاد آلودگی‌های گوناگون و ... شده که این عامل خود تهدیدی برای توسعه‌ی پایدار این جوامع است. ازاین‌رو، ضروری است تا سازمان‌ها به عنوان بزرگ‌ترین اعضای جوامع اثرات رفتارهای خود را بر محیط‌زیست شناخته و در جهت کاهش اثرات منفی این رفتارها بر اکوسیستم‌های طبیعی اقداماتی را اتخاذ کند. در این راستا مدیریت منابع انسانی سبز به عنوان ابزاری قوی که نقش عوامل انسانی را به عهده دارد.

کاغذ سنگ، خداحافظی با قطع درختان

کاغذ سنگ، خداحافظی با قطع درختان

امروزه مصرف روزافزون کاغذ در جوامع و در پی آن، ایجاد فشار بیش‌ازحد بر جنگل‌ها و محیط‌زیست در سطح جهان، خود دلیلی بر ایجاد بار مالی بر دولت‌ها شده است که توجه و اهتمام به صرفه‌جویی و اصلاح الگوی تولید و مصرف در این بخش برای تعدیل روند استفاده‌های افراط‌آمیز و برخلاف اهداف توسعه پایدار، ضروری است.

فضای سبز ادارات و در نظر گرفتن کمبود آب

فضای سبز ادارات و در نظر گرفتن کمبود آب

در اغلب فضاهای سبز پیرامون شهری مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان ازجمله ایران چگونگی تأمین و توزیع آب در فضاهای سبز و ابعاد اقتصادی و عملیاتی مرتبط به آن مهم‌ترین چالش در نگهداری و استمرار بهره‌برداری از آن‌ها است.

بهینه‌سازی مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل

بهینه‌سازی مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل

افزایش قیمت جهانی سوخت، وجود خودروهای فرسوده، عدم گسترش مناسب شیوه‌های حمل‌ونقل عمومی باعث تحمیل هزینه‌های سنگین رایانه‌های انرژی در بخش حمل‌ونقل به کشور شده است. مدیریت مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل، همکاری همه‌جانبه تمام افراد جامعه را می‌طلبد. با اعمال راهکارهای ساده و مناسب می‌توانیم در کاهش سوخت مصرفی خودروها سهیم باشیم.

راه‌های طلایی صرفه‌جویی مصرف آب

راه‌های طلایی صرفه‌جویی مصرف آب

 این روزها مسئله کمبود آب در سراسر جهان به بحرانی عمومی تبدیل‌شده است. به همین علت، اقدام برای صرفه‌جویی در مصرف آن نه‌تنها باعث کاهش هزینه می‌شود، بلکه برای کشور و نسل‌های آینده نیز مفید خواهد بود. با برخی راهکار می‌توان به‌سادگی به حل بحران کمبود آب کمک کنیم.

خرید سبز در ادارات دولتی

خرید سبز در ادارات دولتی

خریدهای سازمان با نیازها و ارائه خدمات باکیفیت در ارتباط است. بااین‌وجود کل چرخه محصولات خریداری‌شده باید موردتوجه قرار گیرد. بعلاوه مراحل مختلف عمر یک محصول- اعم از تولید، فروش، استفاده و دفع- تماماً بر روی محیط‌زیست اثر دارد. خرید محصولات سبز به کاهش این اثرات منفی کمک می‌کند.

توصیه‌هایی در راستای مصرف بهتر و رعایت الگوی مصرف:

توصیه‌هایی در راستای مصرف بهتر و رعایت الگوی مصرف:

در حال حاضر یکی از عوامل تهدیدکننده منابع آب کشور بالا بودن سرانه مصرف شرب نسبت به حجم استاندارد آن است که با رعایت چند نکته ساده می‌توانیم حجم مصرف آب در ادارات و بخش خانگی را به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهیم و با یک تیر چند نشان بزنیم. اجرای این روش‌های بسیار ضمن کاهش مصرف سرانه آب و جلوگیری از تشدید خشک‌سالی، کاهش هزینه‌های تصفیه به‌منظور شرب و همین‌طور کاهش آب بهاء را در پی دارد.

تفاوت‌ مدیریت منابع انسانی درگذشته و مدیریت منابع انسانی سبز چیست؟

تفاوت‌ مدیریت منابع انسانی درگذشته و مدیریت منابع انسانی سبز چیست؟

در سال‌های اخیر، کسب‌وکارهای گوناگون از ابزاری راهبردی با عنوان مدیریت منابع انسانی سبز بهره می‌برند. این راهبرد جدید نیز در راستای رسیدن به مزیت‌های رقابتی پیگیری می‌شود. سیستم‌های مدیریت محیط‌زیست به طراحی و ارائه ساختارهایی می‌پردازند که به‌واسطه‌ی آن‌ها ماحصل کسب‌وکارهای گوناگون کمتر به محیط‌زیست آسیب وارد کنند.

مدیریت سبز همراه با کاهش مصرف برق

مدیریت سبز همراه با کاهش مصرف برق

برای اینکه یک کیلووات برق (معادل مصرف ١٠ لامپ ١٠٠ وات) به مصرف‌کننده برسد به سرمایه‌گذاری سنگینی بالغ‌بر حداقل ١٤٠٠ دلار هست و در صورت مهیا بودن تمام امکانات، حداقل زمان لازم برای ساخت نیروگاه سه سال است ازآنجایی‌که هدف از اجرای طرح مدیریت سبز دستیابی به توسعه پایدار با توجه به کاهش مصرف منابع پایه حیاتی و انرژی هست لذا مستلزم اجرای برنامه مدیریت سبز شامل مصرف بهینه انرژی، آب، مواد اولیه و تجهیزات (شامل کاغذ)، کاهش مواد زائد جامد و بازیافت آن‌ها (در ساختمان‌ها و وسایط نقلیه) مطابق آیین‌نامه اجرایی ماده 190 قانون برنامه پنجم توسعه هست.

« 1 2 3 4 ... 5 31 » صفحه:
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی